C951U332MUWDBA7317
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
C951U332MUWDBA7317
Manufacturer
KEMET
Package / Case
Radial, Disc
Datasheet
Download
Description
CAP CER 3300PF 400VAC Y5U RADIAL
Manufacturer :
KEMET
Product Category :
Ceramic Capacitors
Tolerance :
±20%
Packing Method :
Ammo Pack
Diameter :
12mm
Lead Style :
Formed Leads - Kinked
Dielectric Material :
Ceramic
Dissipation Factor :
2.5 %
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Capacitance :
3300pF
Temperature Coefficient :
Y5U E
Ratings :
X1, Y1
Voltage - Rated AC :
250V
Size / Dimension :
0.472Dia 12.00mm
Lead Spacing :
0.394 10.00mm
Package / Case :
Radial, Disc
Published :
Number of Terminations :
2
Size Code :
Lead Pitch :
10mm
JESD-609 Code :
e3
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Packaging :
Tape and Box (TB)
Series :
C900AH SFTY X1-400 Y1-250
Mount :
Through Hole
Termination :
Radial
Voltage - Rated DC :
400V
Applications :
Safety
Operating Temperature :
-40°C~125°C
Lead/Base Style :
Kinked
Temperature Characteristics Code :
Y5U
Dielectric :
Y5U
REACH SVHC :
No SVHC
Voltage :
250V
Mounting Type :
Through Hole
ECCN Code :
EAR99
Depth :
5mm
Introducing Ceramic Capacitors KEMET C951U332MUWDBA7317 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Package / Case:Radial, Disc, Number of Terminations:2, Operating Temperature:-40°C~125°C, Voltage:250V, Mounting Type:Through Hole, C951U332MUWDBA7317 pinout, C951U332MUWDBA7317 datasheet PDF, C951U332MUWDBA7317 amp .Beyond Ceramic Capacitors KEMET C951U332MUWDBA7317 ,we also offer CL10B104KB8NNNL, CL03A104KP3NNNC, GRM033Z71C104KE14D, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
KEMET C951U332MUWDBA7317
C900AH SFTY X1-400 Y1-250 3300pF Ceramic Capacitor ±20% Y5U E 0.472Dia 12.00mm -40°C~125°C 2 Terminations Through Hole Radial, Disc
C951U332MUWDBA7317 Overview
Ceramic capacitor is 0.472Dia 12.00mm in size/dimension for this device.Generally, the temperature coefficient of resistance is defined as the change in electrical resistance of a substance with respect to temperature changes, and it is equal to Y5U E.A voltage of 400V is required to operate this capacitor.A capacitor's lead pitch is the distance between adjacent threads, and it is 10mm.
C951U332MUWDBA7317 Features
a size/dimension of 0.472Dia 12.00mm
with Y5U E being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 400V