C951U472MVVDBAWL35
Mfr.Part #
C951U472MVVDBAWL35
Description
CAP CER 4700PF 400VAC Y5V RADIAL
Ceramic Capacitors
Temperature Characteristics Code :
Y5V
Lead Pitch :
10.0076mm
Packaging :
Bulk
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Applications :
Safety
Width :
5.5mm
Mounting Type :
Through Hole
Size Code :
Voltage - Rated AC :
400V
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Capacitance :
4700pF
JESD-609 Code :
e3
Voltage - Rated :
400VAC
Terminal Pitch :
10mm
Number of Terminations :
2
Operating Temperature :
-40°C~125°C
Package / Case :
Radial, Disc
Terminal Shape :
Wire
Lead Style :
Formed Leads - Kinked
Lead Spacing :
0.394 10.00mm
Length :
12mm
Height :
12mm
Size / Dimension :
0.472Dia 12.00mm
Tolerance :
±20%
Dielectric :
Y5V
Lead/Base Style :
Kinked
Ratings :
X1, Y1
ECCN Code :
EAR99
Multilayer :
No
Series :
C900AH SFTY X1-400 Y1-400
Temperature Coefficient :
Y5V F
Datasheets
C951U472MVVDBAWL35
KEMET C951U472MVVDBAWL35
C900AH SFTY X1-400 Y1-400 4700pF 400VAC Ceramic Capacitor ±20% Y5V F 0.472Dia 12.00mm -40°C~125°C 2 Terminations Through Hole Radial, Disc
C951U472MVVDBAWL35 Overview
Ceramic capacitor is 0.472Dia 12.00mm in size/dimension for this device.Generally, the temperature coefficient of resistance is defined as the change in electrical resistance of a substance with respect to temperature changes, and it is equal to Y5V F.A capacitor's lead pitch is the distance between adjacent threads, and it is 10.0076mm.
C951U472MVVDBAWL35 Features
a size/dimension of 0.472Dia 12.00mm