C951U392MZVDBAWL45
Mfr.Part #
C951U392MZVDBAWL45
Description
CAP CER 3900PF 440VAC Y5V RADIAL
Safety
Max Operating Temperature :
125°C
Voltage - Rated :
440VAC
Series :
C900AC SFTY X1-440 Y2-300
Min Operating Temperature :
-40°C
Published :
Lead Pitch :
10.0076mm
Lead/Base Style :
Kinked
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Temperature Coefficient :
Y5V F
Dielectric :
Y5V
Tolerance :
±20%
Voltage - Rated AC :
300V
Lead Spacing :
0.394 10.00mm
Ratings :
X1, Y2
Capacitance :
3900pF
Operating Temperature :
-40°C~125°C
Packaging :
Bulk
Lead Style :
Formed Leads - Kinked
Size / Dimension :
0.472Dia 12.00mm
Mounting Type :
Through Hole
KEMET C951U392MZVDBAWL45
C900AC SFTY X1-440 Y2-300 3900pF 440VAC Ceramic Capacitor ±20% Y5V F 0.472Dia 12.00mm -40°C~125°C Through Hole Radial, Disc
C951U392MZVDBAWL45 Overview
A 0.472Dia 12.00mm size/dimension program is available for this device.A higher operating temperature is required to achieve stable operation.Temperature coefficient of resistance consists of the change in electrical resistance of a substance with respect to each degree change in temperature, and it is Y5V F.There is no lead pitch on capacitors, and it is simply the distance (spacing) between adjacent threads.
C951U392MZVDBAWL45 Features
a size/dimension of 0.472Dia 12.00mm