C951U392MZVDBAWL20
Mfr.Part #
C951U392MZVDBAWL20
Description
CAP CER 3900PF 440VAC Y5V RADIAL
Series :
C900AC SFTY X1-440 Y2-300
Tolerance :
±20%
Lead Style :
Formed Leads - Kinked
Composition :
Ceramic
Max Operating Temperature :
125°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Packaging :
Bulk
Ratings :
X1, Y2
Voltage - Rated :
440VAC
Lead/Base Style :
Kinked
Size / Dimension :
0.472Dia 12.00mm
Lead Spacing :
0.394 10.00mm
Operating Temperature :
-40°C~125°C
Temperature Coefficient :
Y5V F
Dielectric :
Y5V
Voltage - Rated AC :
300V
Lead Pitch :
10.0076mm
Published :
Capacitance :
3900pF
Min Operating Temperature :
-40°C
Applications :
Safety
KEMET C951U392MZVDBAWL20
C900AC SFTY X1-440 Y2-300 3900pF 440VAC Ceramic Capacitor ±20% Y5V F 0.472Dia 12.00mm -40°C~125°C Through Hole Radial, Disc
C951U392MZVDBAWL20 Overview
This device's program size/dimension is 0.472Dia 12.00mm.Ceramic capacitor is necessary to have a temperature that is greater than -40°C for stable operation.A substance's temperature coefficient of resistance is generally defined as how its electrical resistance changes with per degree change in temperature.In a capacitor, the lead pitch is just the distance (spacing) between adjacent threads.
C951U392MZVDBAWL20 Features
a size/dimension of 0.472Dia 12.00mm