C951U392MYVDAA7317
Mfr.Part #
C951U392MYVDAA7317
Description
CAP CER 3900PF 400VAC Y5V RADIAL
Size / Dimension :
0.472Dia 12.00mm
Series :
C900AC SFTY X1-400 Y2-250
Lead Pitch :
10.0076mm
Dielectric :
Y5V
Voltage - Rated AC :
250V
Lead Style :
Straight
Ratings :
X1, Y2
Voltage - Rated :
400VAC
Temperature Coefficient :
Y5V F
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Lead Spacing :
0.394 10.00mm
Operating Temperature :
-40°C~125°C
Tolerance :
±20%
Packaging :
Tape and Box (TB)
Capacitance :
3900pF
Datasheets
C951U392MYVDAA7317
KEMET C951U392MYVDAA7317
C900AC SFTY X1-400 Y2-250 3900pF 400VAC Ceramic Capacitor ±20% Y5V F 0.472Dia 12.00mm -40°C~125°C Through Hole Radial, Disc
C951U392MYVDAA7317 Overview
A 0.472Dia 12.00mm size/dimension program is available for this device.Temperature coefficient of resistance consists of the change in electrical resistance of a substance with respect to each degree change in temperature, and it is Y5V F.There is no lead pitch on capacitors, and it is simply the distance (spacing) between adjacent threads.
C951U392MYVDAA7317 Features
a size/dimension of 0.472Dia 12.00mm