C951U332MVWDCAWL45
Mfr.Part #
C951U332MVWDCAWL45
Description
CAP CER 3300PF 400VAC Y5U RADIAL
Voltage - Rated AC :
400V
Packaging :
Bulk
Lead Pitch :
10.0076mm
Lead Spacing :
0.394 10.00mm
Series :
C900AH SFTY X1-400 Y1-400
Size / Dimension :
0.472Dia 12.00mm
Lead Style :
Formed Leads - Kinked
Dielectric :
Y5U
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Temperature Coefficient :
Y5U E
Operating Temperature :
-40°C~125°C
Lead/Base Style :
Kinked
Ratings :
X1, Y1
Composition :
Tolerance :
±20%
Voltage - Rated :
400VAC
Capacitance :
3300pF
Datasheets
C951U332MVWDCAWL45
KEMET C951U332MVWDCAWL45
C900AH SFTY X1-400 Y1-400 3300pF 400VAC Ceramic Capacitor ±20% Y5U E 0.472Dia 12.00mm -40°C~125°C Through Hole Radial, Disc
C951U332MVWDCAWL45 Overview
For this device, the size/dimension of the program is 0.472Dia 12.00mm.As a general rule, temperature coefficient of resistance is simply the change in electrical resistance of a substance per degree change in temperature, and its value is Y5U E.An unbalanced capacitor has a pitch of 1 (the distance between adjacent threads).
C951U332MVWDCAWL45 Features
a size/dimension of 0.472Dia 12.00mm