C941U472MZVDCAWL20
Mfr.Part #
C941U472MZVDCAWL20
Manufacturer
KEMET
Package / Case
Radial, Disc
Datasheet
Download
Description
CAP CER 4700PF 440VAC Y5V RADIAL
Manufacturer :
KEMET
Product Category :
Ceramic Capacitors
Lead Spacing :
0.394 10.00mm
Applications :
Safety
Operating Temperature :
-40°C~125°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Dielectric :
Y5V
Series :
C900AC SFTY X1-440 Y2-300
Lead/Base Style :
Kinked
Published :
Temperature Coefficient :
Y5V F
Mount :
Through Hole
Package / Case :
Radial, Disc
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Capacitance :
4700pF
Tolerance :
±20%
Lead Pitch :
10.0076mm
Mounting Type :
Through Hole
Ratings :
X1, Y2
Voltage - Rated AC :
300V
Composition :
Ceramic
Termination :
Radial
Size / Dimension :
0.433Dia 11.00mm
Voltage - Rated :
440VAC
Lead Style :
Formed Leads - Kinked
Packaging :
Bulk
KEMET C941U472MZVDCAWL20
C900AC SFTY X1-440 Y2-300 4700pF 440VAC Ceramic Capacitor ±20% Y5V F 0.433Dia 11.00mm -40°C~125°C Through Hole Radial, Disc
C941U472MZVDCAWL20 Overview
For this device, the size/dimension of the program is 0.433Dia 11.00mm.As a general rule, temperature coefficient of resistance is simply the change in electrical resistance of a substance per degree change in temperature, and its value is Y5V F.An unbalanced capacitor has a pitch of 1 (the distance between adjacent threads).
C941U472MZVDCAWL20 Features
a size/dimension of 0.433Dia 11.00mm