C941U102KUYDCAWL35
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
C941U102KUYDCAWL35
Manufacturer
KEMET
Package / Case
Radial, Disc
Datasheet
Download
Description
CAP CER 1000PF 400VAC Y5P RADIAL
Manufacturer :
KEMET
Product Category :
Ceramic Capacitors
Width :
5mm
JESD-609 Code :
e3
Dielectric :
Y5P
Voltage - Rated AC :
250V
Tolerance :
±10%
Packaging :
Bulk
ECCN Code :
EAR99
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Lead Pitch :
10.0076mm
Lead Spacing :
0.394 10.00mm
Temperature Characteristics Code :
Y5P
Size / Dimension :
0.433Dia 11.00mm
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Size Code :
Terminal Pitch :
10mm
Composition :
Ceramic
Rated (AC) Voltage (URac) :
400V
Lead/Base Style :
Kinked
Series :
C900AH SFTY X1-400 Y1-250
Ratings :
X1, Y1
Mounting Type :
Through Hole
Voltage - Rated :
400VAC
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Applications :
Safety
Length :
11mm
Temperature Coefficient :
Y5P B
Mount :
Through Hole
Lead Style :
Formed Leads - Kinked
Termination :
Radial
Operating Temperature :
-40°C~125°C
Capacitance :
1000pF
Height :
11mm
Package / Case :
Radial, Disc
Number of Terminations :
2
Datasheets
C941U102KUYDCAWL35
KEMET C941U102KUYDCAWL35
C900AH SFTY X1-400 Y1-250 1000pF 400VAC Ceramic Capacitor ±10% Y5P B 0.433Dia 11.00mm -40°C~125°C 2 Terminations Through Hole Radial, Disc
C941U102KUYDCAWL35 Overview
A program's size/dimension is 0.433Dia 11.00mm for this device.When the component is in operation, its rated voltage is always 400V.Its coefficient is Y5P B and determines the change in resistance per degree of temperature for a substance.Lead pitch of a capacitor is simply the distance (spacing) between adjacent threads, and its pitch is 10.0076mm.
C941U102KUYDCAWL35 Features
a size/dimension of 0.433Dia 11.00mm
has rated (AC) voltage of 400V