C941U472MZVDCA7317
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
C941U472MZVDCA7317
Manufacturer
KEMET
Package / Case
Radial, Disc
Datasheet
Download
Description
CAP CER 4700PF 440VAC Y5V RADIAL
Manufacturer :
KEMET
Product Category :
Ceramic Capacitors
Applications :
Safety
Additional Feature :
RATED AC VOLTAGE (V): 440
Ratings :
X1, Y2
Width :
5mm
Temperature Characteristics Code :
Y5V
Mount :
Through Hole
Lead Pitch :
10.0076mm
Voltage - Rated :
440VAC
Dielectric :
Y5V
Packing Method :
Ammo Pack
Multilayer :
yes
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Rated (AC) Voltage (URac) :
400V
Packaging :
Tape and Box (TB)
Package / Case :
Radial, Disc
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Termination :
Radial
Size / Dimension :
0.433Dia 11.00mm
Height :
11mm
Mounting Type :
Through Hole
Size Code :
Number of Terminations :
2
JESD-609 Code :
e3
Lead Style :
Formed Leads - Kinked
Terminal Pitch :
10mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
ECCN Code :
EAR99
Capacitance :
4700pF
Terminal Shape :
Wire
Series :
C900AC SFTY X1-440 Y2-300
Operating Temperature :
-40°C~125°C
Voltage - Rated AC :
300V
Lead Spacing :
0.394 10.00mm
Temperature Coefficient :
Y5V F
Length :
11mm
Tolerance :
±20%
Lead/Base Style :
Kinked
Composition :
Ceramic
KEMET C941U472MZVDCA7317
C900AC SFTY X1-440 Y2-300 4700pF 440VAC Ceramic Capacitor ±20% Y5V F 0.433Dia 11.00mm -40°C~125°C 2 Terminations Through Hole Radial, Disc