C941U472MYVDAAWL45
Mfr.Part #
C941U472MYVDAAWL45
Description
CAP CER 4700PF 400VAC Y5V RADIAL
Ceramic Capacitors
Temperature Characteristics Code :
Y5V
Lead Style :
Straight
Series :
C900AC SFTY X1-400 Y2-250
Dielectric :
Y5V
Additional Feature :
RATED AC VOLTAGE (V): 400
Lead Pitch :
10.0076mm
Operating Temperature :
-40°C~125°C
Tolerance :
±20%
Terminal Finish :
Tin (Sn)
JESD-609 Code :
e3
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Capacitance :
4700pF
Composition :
Ceramic
Multilayer :
yes
Lead Spacing :
0.394 10.00mm
Size / Dimension :
0.433Dia 11.00mm
Mount :
Through Hole
Terminal Shape :
Wire
Bulk
Number of Terminations :
2
Temperature Coefficient :
Y5V F
Voltage - Rated AC :
250V
Ratings :
X1, Y2
Pbfree Code :
yes
ECCN Code :
EAR99
Voltage - Rated :
400VAC
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Datasheets
C941U472MYVDAAWL45
KEMET C941U472MYVDAAWL45
C900AC SFTY X1-400 Y2-250 4700pF 400VAC Ceramic Capacitor ±20% Y5V F 0.433Dia 11.00mm -40°C~125°C 2 Terminations Through Hole Radial, Disc