C941U470JYNDBAWL35
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
C941U470JYNDBAWL35
Manufacturer
KEMET
Package / Case
Radial, Disc
Datasheet
Download
Description
CAP CER 47PF 400VAC C0G/NP0 RAD
Manufacturer :
KEMET
Product Category :
Ceramic Capacitors
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Lead/Base Style :
Kinked
Ratings :
X1, Y2
Capacitance :
47pF
JESD-609 Code :
e3
Series :
C900AC SFTY X1-400 Y2-250
Tolerance :
±5%
Termination :
Radial
Voltage - Rated :
400VAC
Size / Dimension :
0.433Dia 11.00mm
Packaging :
Bulk
Applications :
Safety
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Voltage - Rated AC :
250V
Lead Style :
Formed Leads - Kinked
Lead Pitch :
10.0076mm
Mount :
Through Hole
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Package / Case :
Radial, Disc
Published :
Composition :
Ceramic
ECCN Code :
EAR99
Number of Terminations :
2
Dielectric :
NP0
Lead Spacing :
0.394 10.00mm
Mounting Type :
Through Hole
Pbfree Code :
yes
Temperature Coefficient :
C0G NP0
Operating Temperature :
-40°C~125°C
Datasheets
C941U470JYNDBAWL35
KEMET C941U470JYNDBAWL35
C900AC SFTY X1-400 Y2-250 47pF 400VAC Ceramic Capacitor ±5% C0G NP0 0.433Dia 11.00mm -40°C~125°C 2 Terminations Through Hole Radial, Disc
C941U470JYNDBAWL35 Overview
Using this device, the program has a size/dimension of 0.433Dia 11.00mm.This coefficient equals C0G NP0 indicates that a substance's electrical resistance changes with temperature per degree change.Ceramic capacitor is the distance between adjacent threads that determines the lead pCeramic capacitorch of a capacCeramic capacitoror.
C941U470JYNDBAWL35 Features
a size/dimension of 0.433Dia 11.00mm