C941U152MZWDAAWL35
Mfr.Part #
C941U152MZWDAAWL35
Description
CAP CER 1500PF 440VAC Y5U RADIAL
Voltage - Rated :
440VAC
Max Operating Temperature :
125°C
Dielectric :
Y5U
Lead Spacing :
0.394 10.00mm
Tolerance :
±20%
Ratings :
X1, Y2
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Voltage - Rated AC :
300V
Applications :
Safety
Lead/Base Style :
Straight
Series :
C900AC SFTY X1-440 Y2-300
Lead Pitch :
10.0076mm
Capacitance :
1500pF
Lead Style :
Straight
Temperature Coefficient :
Y5U E
Published :
Operating Temperature :
-40°C~125°C
Size / Dimension :
0.433Dia 11.00mm
Min Operating Temperature :
-40°C
KEMET C941U152MZWDAAWL35
C900AC SFTY X1-440 Y2-300 1500pF 440VAC Ceramic Capacitor ±20% Y5U E 0.433Dia 11.00mm -40°C~125°C Through Hole Radial, Disc
C941U152MZWDAAWL35 Overview
For this device, the size/dimension of the program is 0.433Dia 11.00mm.The operating temperature should be higher than -40°C to achieve stable operation.As a general rule, temperature coefficient of resistance is simply the change in electrical resistance of a substance per degree change in temperature, and its value is Y5U E.An unbalanced capacitor has a pitch of 1 (the distance between adjacent threads).
C941U152MZWDAAWL35 Features
a size/dimension of 0.433Dia 11.00mm