C931U360JYNDCAWL45
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
C931U360JYNDCAWL45
Manufacturer
KEMET
Package / Case
Radial, Disc
Datasheet
Download
Description
CAP CER 36PF 400VAC C0G/NP0 RAD
Manufacturer :
KEMET
Product Category :
Ceramic Capacitors
Voltage - Rated :
400VAC
Composition :
Ceramic
Applications :
Safety
Mount :
Through Hole
Termination :
Radial
Ratings :
X1, Y2
Series :
C900AC SFTY X1-400 Y2-250
Operating Temperature :
-40°C~125°C
Size / Dimension :
0.394Dia 10.00mm
Mounting Type :
Through Hole
Lead Spacing :
0.394 10.00mm
Lead/Base Style :
Kinked
Lead Pitch :
10.0076mm
Packaging :
Bulk
Package / Case :
Radial, Disc
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Published :
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Tolerance :
±5%
Lead Style :
Formed Leads - Kinked
Capacitance :
36pF
Dielectric :
NP0
Voltage - Rated AC :
250V
Temperature Coefficient :
C0G NP0
Datasheets
C931U360JYNDCAWL45
KEMET C931U360JYNDCAWL45
C900AC SFTY X1-400 Y2-250 36pF 400VAC Ceramic Capacitor ±5% C0G NP0 0.394Dia 10.00mm -40°C~125°C Through Hole Radial, Disc
C931U360JYNDCAWL45 Overview
For this device, the size/dimension of the program is 0.394Dia 10.00mm.As a general rule, temperature coefficient of resistance is simply the change in electrical resistance of a substance per degree change in temperature, and its value is C0G NP0.An unbalanced capacitor has a pitch of 1 (the distance between adjacent threads).
C931U360JYNDCAWL45 Features
a size/dimension of 0.394Dia 10.00mm