C931U101JUSDBAWL40
Mfr.Part #
C931U101JUSDBAWL40
Description
CAP CER 100PF 400VAC SL RADIAL
Ceramic Capacitors
Length :
10mm
Capacitance :
100pF
JESD-609 Code :
e3
Temperature Characteristics Code :
ROHS3 Compliant
Published :
Mount :
Through Hole
Size Code :
Voltage - Rated :
400VAC
Voltage - Rated AC :
250V
Series :
C900AH SFTY X1-400 Y1-250
Lead Pitch :
10.0076mm
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Number of Terminations :
2
Tolerance :
±5%
Ratings :
X1, Y1
Operating Temperature :
-40°C~125°C
SL
ECCN Code :
EAR99
Lead Spacing :
0.394 10.00mm
Terminal Pitch :
10mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Width :
5mm
Lead/Base Style :
Kinked
Rated (AC) Voltage (URac) :
400V
Factory Lead Time :
111 Weeks
Size / Dimension :
0.394Dia 10.00mm
Height :
10mm
Datasheets
C931U101JUSDBAWL40
KEMET C931U101JUSDBAWL40
C900AH SFTY X1-400 Y1-250 100pF 400VAC Ceramic Capacitor ±5% SL 0.394Dia 10.00mm -40°C~125°C 2 Terminations Through Hole Radial, Disc
C931U101JUSDBAWL40 Overview
A program's size/dimension is 0.394Dia 10.00mm for this device.When the component is in operation, its rated voltage is always 400V.Its coefficient is SL and determines the change in resistance per degree of temperature for a substance.Lead pitch of a capacitor is simply the distance (spacing) between adjacent threads, and its pitch is 10.0076mm.
C931U101JUSDBAWL40 Features
a size/dimension of 0.394Dia 10.00mm
has rated (AC) voltage of 400V