C931U360JYNDBAWL35
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
C931U360JYNDBAWL35
Manufacturer
KEMET
Package / Case
Radial, Disc
Datasheet
Download
Description
CAP CER 36PF 400VAC C0G/NP0 RAD
Manufacturer :
KEMET
Product Category :
Ceramic Capacitors
Lead Style :
Formed Leads - Kinked
Ratings :
X1, Y2
Voltage - Rated AC :
250V
Tolerance :
±5%
Number of Terminations :
2
Temperature Coefficient :
C0G NP0
JESD-609 Code :
e3
Mounting Type :
Through Hole
Termination :
Radial
Packaging :
Bulk
Voltage - Rated :
400VAC
Size / Dimension :
0.394Dia 10.00mm
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Lead Pitch :
10.0076mm
Mount :
Through Hole
Lead/Base Style :
Kinked
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Package / Case :
Radial, Disc
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Lead Spacing :
0.394 10.00mm
Series :
C900AC SFTY X1-400 Y2-250
Composition :
Ceramic
Published :
Applications :
Safety
Operating Temperature :
-40°C~125°C
Capacitance :
36pF
Pbfree Code :
yes
Dielectric :
NP0
ECCN Code :
EAR99
Datasheets
C931U360JYNDBAWL35
KEMET C931U360JYNDBAWL35
C900AC SFTY X1-400 Y2-250 36pF 400VAC Ceramic Capacitor ±5% C0G NP0 0.394Dia 10.00mm -40°C~125°C 2 Terminations Through Hole Radial, Disc
C931U360JYNDBAWL35 Overview
In the case of this device, the size/dimension of the program is 0.394Dia 10.00mm.The temperature coefficient of resistance is generally defined as the change in electrical resistance of a substance with respect to per degree change in temperature, and its coefficient is C0G NP0.The lead pitch of a capacitor is simply the distance (spacing) between adjacent threads, and its pitch is 10.0076mm.
C931U360JYNDBAWL35 Features
a size/dimension of 0.394Dia 10.00mm