C931U222MUWDAAWL40
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
C931U222MUWDAAWL40
Manufacturer
KEMET
Package / Case
Radial, Disc
Datasheet
Download
Description
CAP CER 2200PF 400VAC Y5U RADIAL
Manufacturer :
KEMET
Product Category :
Ceramic Capacitors
Voltage - Rated AC :
250V
Applications :
Safety
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Tolerance :
±20%
Ratings :
X1, Y1
Termination :
Radial
Dielectric :
Y5U
Series :
C900AH SFTY X1-400 Y1-250
Capacitance :
2200pF
Operating Temperature :
-40°C~125°C
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Mounting Type :
Through Hole
Lead Style :
Straight
Lead Pitch :
10.0076mm
Package / Case :
Radial, Disc
Lead Spacing :
0.394 10.00mm
Size / Dimension :
0.394Dia 10.00mm
Temperature Coefficient :
Y5U E
Packaging :
Bulk
Composition :
Ceramic
Voltage - Rated :
400VAC
Mount :
Through Hole
Datasheets
C931U222MUWDAAWL40
KEMET C931U222MUWDAAWL40
C900AH SFTY X1-400 Y1-250 2200pF 400VAC Ceramic Capacitor ±20% Y5U E 0.394Dia 10.00mm -40°C~125°C Through Hole Radial, Disc
C931U222MUWDAAWL40 Overview
The size/dimension of the program on this device is 0.394Dia 10.00mm.In general, the temperature coefficient of resistance is defined as the change in electrical resistance of a substance per degree of temperature change.10.0076mm is the pitch of the lead of a capacitor, which is simply the distance (spacing) between adjacent threads.
C931U222MUWDAAWL40 Features
a size/dimension of 0.394Dia 10.00mm