C931U101JZSDBAWL45
Mfr.Part #
C931U101JZSDBAWL45
Description
CAP CER 100PF 440VAC SL RADIAL
Ceramic Capacitors
Min Operating Temperature :
-40°C
Lead Pitch :
10.0076mm
Lead Spacing :
0.394 10.00mm
Voltage - Rated AC :
300V
Radial
Max Operating Temperature :
125°C
Tolerance :
±5%
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Voltage - Rated :
440VAC
Operating Temperature :
-40°C~125°C
Size / Dimension :
0.394Dia 10.00mm
Ratings :
X1, Y2
Series :
C900AC SFTY X1-440 Y2-300
Capacitance :
100pF
Published :
KEMET C931U101JZSDBAWL45
C900AC SFTY X1-440 Y2-300 100pF 440VAC Ceramic Capacitor ±5% SL 0.394Dia 10.00mm -40°C~125°C Through Hole Radial, Disc
C931U101JZSDBAWL45 Overview
Ceramic capacitor is 0.394Dia 10.00mm in size/dimension for this device.An operating temperature greater than -40°C is necessary for stable operation.Generally, the temperature coefficient of resistance is defined as the change in electrical resistance of a substance with respect to temperature changes, and it is equal to SL.A capacitor's lead pitch is the distance between adjacent threads, and it is 10.0076mm.
C931U101JZSDBAWL45 Features
a size/dimension of 0.394Dia 10.00mm