C921U270JZNDBAWL40
Mfr.Part #
C921U270JZNDBAWL40
Description
CAP CER 27PF 440VAC C0G/NP0 RAD
Ratings :
X1, Y2
ECCN Code :
EAR99
Mount :
Through Hole
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Lead Style :
Formed Leads - Kinked
Termination :
Radial
Number of Terminations :
2
Applications :
Safety
Published :
Dielectric :
NP0
JESD-609 Code :
e3
Tolerance :
±5%
Series :
C900AC SFTY X1-440 Y2-300
Composition :
Ceramic
Lead/Base Style :
Kinked
Size / Dimension :
0.354Dia 9.00mm
Voltage - Rated AC :
300V
Voltage - Rated :
440VAC
Temperature Coefficient :
C0G NP0
Lead Pitch :
10.0076mm
Operating Temperature :
-40°C~125°C
Lead Spacing :
0.394 10.00mm
Capacitance :
27pF
Mounting Type :
Through Hole
KEMET C921U270JZNDBAWL40
C900AC SFTY X1-440 Y2-300 27pF 440VAC Ceramic Capacitor ±5% C0G NP0 0.354Dia 9.00mm -40°C~125°C 2 Terminations Through Hole Radial, Disc
C921U270JZNDBAWL40 Overview
The size/dimension of the program on this device is 0.354Dia 9.00mm.In general, the temperature coefficient of resistance is defined as the change in electrical resistance of a substance per degree of temperature change.10.0076mm is the pitch of the lead of a capacitor, which is simply the distance (spacing) between adjacent threads.
C921U270JZNDBAWL40 Features
a size/dimension of 0.354Dia 9.00mm