C921U102KYYDBAWL20
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
C921U102KYYDBAWL20
Manufacturer
KEMET
Package / Case
Radial, Disc
Datasheet
Download
Description
CAP CER 1000PF 400VAC Y5P RADIAL
Manufacturer :
KEMET
Product Category :
Ceramic Capacitors
Lead Style :
Formed Leads - Kinked
Ratings :
X1, Y2
Packaging :
Bulk
Size / Dimension :
0.354Dia 9.00mm
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature :
-40°C~125°C
Mount :
Through Hole
Lead Pitch :
10.0076mm
Voltage - Rated AC :
250V
Series :
C900AC SFTY X1-400 Y2-250
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Dielectric :
Y5P
Lead/Base Style :
Kinked
Temperature Coefficient :
Y5P B
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Termination :
Radial
Voltage - Rated :
400VAC
Capacitance :
1000pF
Package / Case :
Radial, Disc
Tolerance :
±10%
Applications :
Safety
Composition :
Ceramic
Lead Spacing :
0.394 10.00mm
Datasheets
C921U102KYYDBAWL20
KEMET C921U102KYYDBAWL20
C900AC SFTY X1-400 Y2-250 1000pF 400VAC Ceramic Capacitor ±10% Y5P B 0.354Dia 9.00mm -40°C~125°C Through Hole Radial, Disc
C921U102KYYDBAWL20 Overview
A program's size/dimension is 0.354Dia 9.00mm for this device.Its coefficient is Y5P B and determines the change in resistance per degree of temperature for a substance.Lead pitch of a capacitor is simply the distance (spacing) between adjacent threads, and its pitch is 10.0076mm.
C921U102KYYDBAWL20 Features
a size/dimension of 0.354Dia 9.00mm