C921U221KZYDBAWL45
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
C921U221KZYDBAWL45
Manufacturer
KEMET
Package / Case
Radial, Disc
Datasheet
Download
Description
CAP CER 220PF 440VAC Y5P RADIAL
Manufacturer :
KEMET
Product Category :
Ceramic Capacitors
Composition :
Ceramic
Lead Style :
Formed Leads - Kinked
Mount :
Through Hole
Package / Case :
Radial, Disc
Mounting Type :
Through Hole
Series :
C900AC SFTY X1-440 Y2-300
Voltage - Rated AC :
300V
Packaging :
Bulk
Lead Pitch :
10.0076mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Dielectric :
Y5P
Max Operating Temperature :
125°C
Min Operating Temperature :
-40°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Lead Spacing :
0.394 10.00mm
Termination :
Radial
Capacitance :
220pF
Tolerance :
±10%
Voltage - Rated :
440VAC
Applications :
Safety
Published :
Operating Temperature :
-40°C~125°C
Lead/Base Style :
Kinked
Size / Dimension :
0.354Dia 9.00mm
Ratings :
X1, Y2
Temperature Coefficient :
Y5P B
KEMET C921U221KZYDBAWL45
C900AC SFTY X1-440 Y2-300 220pF 440VAC Ceramic Capacitor ±10% Y5P B 0.354Dia 9.00mm -40°C~125°C Through Hole Radial, Disc
C921U221KZYDBAWL45 Overview
Ceramic capacitor is 0.354Dia 9.00mm in size/dimension for this device.An operating temperature greater than -40°C is necessary for stable operation.Generally, the temperature coefficient of resistance is defined as the change in electrical resistance of a substance with respect to temperature changes, and it is equal to Y5P B.A capacitor's lead pitch is the distance between adjacent threads, and it is 10.0076mm.
C921U221KZYDBAWL45 Features
a size/dimension of 0.354Dia 9.00mm