C921U221KZYDBA7317
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
C921U221KZYDBA7317
Manufacturer
KEMET
Package / Case
Radial, Disc
Datasheet
Download
Description
CAP CER 220PF 440VAC Y5P RADIAL
Manufacturer :
KEMET
Product Category :
Ceramic Capacitors
Applications :
Safety
Lead/Base Style :
Kinked
Voltage - Rated AC :
300V
Packaging :
Tape and Box (TB)
Composition :
Ceramic
Mounting Type :
Through Hole
Capacitance :
220pF
Size / Dimension :
0.354Dia 9.00mm
Tolerance :
±10%
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Termination :
Radial
Dielectric :
Y5P
Temperature Coefficient :
Y5P B
Voltage - Rated :
440VAC
Lead Pitch :
10.0076mm
Lead Spacing :
0.394 10.00mm
Mount :
Through Hole
Published :
Package / Case :
Radial, Disc
Lead Style :
Formed Leads - Kinked
Operating Temperature :
-40°C~125°C
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Series :
C900AC SFTY X1-440 Y2-300
Ratings :
X1, Y2
KEMET C921U221KZYDBA7317
C900AC SFTY X1-440 Y2-300 220pF 440VAC Ceramic Capacitor ±10% Y5P B 0.354Dia 9.00mm -40°C~125°C Through Hole Radial, Disc
C921U221KZYDBA7317 Overview
The size/dimension of the program on this device is 0.354Dia 9.00mm.In general, the temperature coefficient of resistance is defined as the change in electrical resistance of a substance per degree of temperature change.10.0076mm is the pitch of the lead of a capacitor, which is simply the distance (spacing) between adjacent threads.
C921U221KZYDBA7317 Features
a size/dimension of 0.354Dia 9.00mm