C921U221KYYDAAWL20
Mfr.Part #
C921U221KYYDAAWL20
Description
CAP CER 220PF 400VAC Y5P RADIAL
Safety
Dielectric :
Y5P
Temperature Coefficient :
Y5P B
Ratings :
X1, Y2
Size / Dimension :
0.354Dia 9.00mm
Lead Spacing :
0.394 10.00mm
Composition :
Ceramic
Voltage - Rated AC :
250V
Lead Style :
Straight
Operating Temperature :
-40°C~125°C
Series :
C900AC SFTY X1-400 Y2-250
Capacitance :
220pF
Voltage - Rated :
400VAC
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Tolerance :
±10%
Lead Pitch :
10.0076mm
Datasheets
C921U221KYYDAAWL20
KEMET C921U221KYYDAAWL20
C900AC SFTY X1-400 Y2-250 220pF 400VAC Ceramic Capacitor ±10% Y5P B 0.354Dia 9.00mm -40°C~125°C Through Hole Radial, Disc
C921U221KYYDAAWL20 Overview
In the case of this device, the size/dimension of the program is 0.354Dia 9.00mm.The temperature coefficient of resistance is generally defined as the change in electrical resistance of a substance with respect to per degree change in temperature, and its coefficient is Y5P B.The lead pitch of a capacitor is simply the distance (spacing) between adjacent threads, and its pitch is 10.0076mm.
C921U221KYYDAAWL20 Features
a size/dimension of 0.354Dia 9.00mm