C921U152MVWDBAWL20
Mfr.Part #
C921U152MVWDBAWL20
Description
CAP CER 1500PF 400VAC Y5U RADIAL
Dielectric :
Y5U
Lead Pitch :
10.0076mm
Ratings :
X1, Y1
Lead/Base Style :
Kinked
Series :
C900AH SFTY X1-400 Y1-400
Operating Temperature :
-40°C~125°C
Size / Dimension :
0.354Dia 9.00mm
Voltage - Rated :
400VAC
Tolerance :
±20%
Voltage - Rated AC :
400V
Lead Spacing :
0.394 10.00mm
Lead Style :
Formed Leads - Kinked
Capacitance :
1500pF
Temperature Coefficient :
Y5U E
Ceramic
Datasheets
C921U152MVWDBAWL20
KEMET C921U152MVWDBAWL20
C900AH SFTY X1-400 Y1-400 1500pF 400VAC Ceramic Capacitor ±20% Y5U E 0.354Dia 9.00mm -40°C~125°C Through Hole Radial, Disc
C921U152MVWDBAWL20 Overview
A 0.354Dia 9.00mm size/dimension program is available for this device.Temperature coefficient of resistance consists of the change in electrical resistance of a substance with respect to each degree change in temperature, and it is Y5U E.There is no lead pitch on capacitors, and it is simply the distance (spacing) between adjacent threads.
C921U152MVWDBAWL20 Features
a size/dimension of 0.354Dia 9.00mm