C921U152MUWDBAWL40
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
C921U152MUWDBAWL40
Manufacturer
KEMET
Package / Case
Radial, Disc
Datasheet
Download
Description
CAP CER 1500PF 400VAC Y5U RADIAL
Manufacturer :
KEMET
Product Category :
Ceramic Capacitors
Ratings :
X1, Y1
Packaging :
Bulk
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Terminal Pitch :
10mm
Rated (AC) Voltage (URac) :
400V
Capacitance :
1500pF
ECCN Code :
EAR99
Length :
9mm
Lead Spacing :
0.394 10.00mm
Multilayer :
No
JESD-609 Code :
e3
Number of Terminations :
2
Lead/Base Style :
Kinked
Voltage - Rated AC :
250V
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Applications :
Safety
Tolerance :
±20%
Lead Style :
Formed Leads - Kinked
Series :
C900AH SFTY X1-400 Y1-250
Terminal Shape :
Wire
Dielectric :
Y5U
Termination :
Radial
Package / Case :
Radial, Disc
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Temperature Coefficient :
Y5U E
Operating Temperature :
-40°C~125°C
Width :
5mm
Size / Dimension :
0.354Dia 9.00mm
Lead Pitch :
10.0076mm
Additional Feature :
RATED AC VOLTAGE: 400; 250, SAFTEY CLASS: X1/Y1
Temperature Characteristics Code :
Y5U
Voltage - Rated :
400VAC
Mounting Type :
Through Hole
Size Code :
Height :
9mm
Mount :
Through Hole
Composition :
Ceramic
Datasheets
C921U152MUWDBAWL40
KEMET C921U152MUWDBAWL40
C900AH SFTY X1-400 Y1-250 1500pF 400VAC Ceramic Capacitor ±20% Y5U E 0.354Dia 9.00mm -40°C~125°C 2 Terminations Through Hole Radial, Disc
C921U152MUWDBAWL40 Overview
This device's program size/dimension is 0.354Dia 9.00mm.Ceramic capacitor also has a RATED AC VOLTAGE: 400; 250, SAFTEY CLASS: X1/Y1 characteristic.Capacitor always operates at 400V rated voltage (URac).A substance's temperature coefficient of resistance is generally defined as how its electrical resistance changes with per degree change in temperature.In a capacitor, the lead pitch is just the distance (spacing) between adjacent threads.
C921U152MUWDBAWL40 Features
a size/dimension of 0.354Dia 9.00mm
has rated (AC) voltage of 400V