C921U151KZYDBAWL45
Mfr.Part #
C921U151KZYDBAWL45
Description
CAP CER 150PF 440VAC Y5P RADIAL
Lead Spacing :
0.394 10.00mm
Lead Pitch :
10.0076mm
Lead/Base Style :
Kinked
Max Operating Temperature :
125°C
Published :
Min Operating Temperature :
-40°C
Size / Dimension :
0.354Dia 9.00mm
Tolerance :
±10%
Voltage - Rated :
440VAC
Series :
C900AC SFTY X1-440 Y2-300
Voltage - Rated AC :
300V
Lead Style :
Formed Leads - Kinked
Operating Temperature :
-40°C~125°C
Capacitance :
150pF
KEMET C921U151KZYDBAWL45
C900AC SFTY X1-440 Y2-300 150pF 440VAC Ceramic Capacitor ±10% Y5P B 0.354Dia 9.00mm -40°C~125°C Through Hole Radial, Disc
C921U151KZYDBAWL45 Overview
A program's size/dimension is 0.354Dia 9.00mm for this device.Ceramic capacitor is important to maintain the operating temperature above -40°C if you want stable operation.Its coefficient is Y5P B and determines the change in resistance per degree of temperature for a substance.Lead pitch of a capacitor is simply the distance (spacing) between adjacent threads, and its pitch is 10.0076mm.
C921U151KZYDBAWL45 Features
a size/dimension of 0.354Dia 9.00mm