C921U151KZYDAAWL40
Mfr.Part #
C921U151KZYDAAWL40
Description
CAP CER 150PF 440VAC Y5P RADIAL
Lead/Base Style :
Straight
Tolerance :
±10%
Series :
C900AC SFTY X1-440 Y2-300
Applications :
Safety
Min Operating Temperature :
-40°C
Operating Temperature :
-40°C~125°C
Lead Style :
Straight
Size / Dimension :
0.354Dia 9.00mm
Lead Spacing :
0.394 10.00mm
Voltage - Rated AC :
300V
Through Hole
Max Operating Temperature :
125°C
Termination :
Radial
Published :
Voltage - Rated :
440VAC
Capacitance :
150pF
Lead Pitch :
10.0076mm
Package / Case :
Radial, Disc
KEMET C921U151KZYDAAWL40
C900AC SFTY X1-440 Y2-300 150pF 440VAC Ceramic Capacitor ±10% Y5P B 0.354Dia 9.00mm -40°C~125°C Through Hole Radial, Disc
C921U151KZYDAAWL40 Overview
For this device, the size/dimension of the program is 0.354Dia 9.00mm.The operating temperature should be higher than -40°C to achieve stable operation.As a general rule, temperature coefficient of resistance is simply the change in electrical resistance of a substance per degree change in temperature, and its value is Y5P B.An unbalanced capacitor has a pitch of 1 (the distance between adjacent threads).
C921U151KZYDAAWL40 Features
a size/dimension of 0.354Dia 9.00mm