C907U510JZSDBA7317
Mfr.Part #
C907U510JZSDBA7317
Description
CAP CER 51PF 440VAC SL RADIAL
Ceramic Capacitors
Number of Terminations :
2
Capacitance :
51pF
Packing Method :
Ammo Pack
Operating Temperature :
-40°C~125°C
X1, Y2
Height :
7mm
ECCN Code :
EAR99
Factory Lead Time :
111 Weeks
Voltage - Rated :
440VAC
Rated (AC) Voltage (URac) :
400V
Size Code :
Lead/Base Style :
Kinked
Lead Spacing :
0.295 7.50mm
Multilayer :
yes
Packaging :
Tape and Box (TB)
Lead Style :
Formed Leads - Kinked
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
JESD-609 Code :
e3
Published :
Termination :
Radial
Length :
7mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Voltage - Rated AC :
300V
Size / Dimension :
0.276Dia 7.00mm
Temperature Coefficient :
SL
Additional Feature :
RATED AC VOLTAGE (V): 440
Terminal Pitch :
7.5mm
Width :
5mm
Composition :
Ceramic
Terminal Shape :
Wire
Series :
C900AC SFTY X1-440 Y2-300
Tolerance :
±5%
Lead Pitch :
7.493mm
Temperature Characteristics Code :
SL
KEMET C907U510JZSDBA7317
C900AC SFTY X1-440 Y2-300 51pF 440VAC Ceramic Capacitor ±5% SL 0.276Dia 7.00mm -40°C~125°C 2 Terminations Through Hole Radial, Disc