C907U100DYNDCAWL40
Mfr.Part #
C907U100DYNDCAWL40
Description
CAP CER 10PF 400VAC C0G/NP0 RAD
Ceramic Capacitors
Dielectric :
NP0
Voltage - Rated :
400VAC
Voltage - Rated AC :
250V
Tolerance :
±0.5pF
Lead Spacing :
0.295 7.50mm
JESD-609 Code :
e3
Size / Dimension :
0.276Dia 7.00mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Pbfree Code :
yes
Lead Style :
Formed Leads - Kinked
Number of Terminations :
2
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Temperature Coefficient :
C0G NP0
Lead Pitch :
7.493mm
Packaging :
Bulk
Mounting Type :
Through Hole
Lead/Base Style :
Kinked
Capacitance :
10pF
ECCN Code :
EAR99
Published :
Series :
C900AC SFTY X1-400 Y2-250
Operating Temperature :
-40°C~125°C
Datasheets
C907U100DYNDCAWL40
KEMET C907U100DYNDCAWL40
C900AC SFTY X1-400 Y2-250 10pF 400VAC Ceramic Capacitor ±0.5pF C0G NP0 0.276Dia 7.00mm -40°C~125°C 2 Terminations Through Hole Radial, Disc
C907U100DYNDCAWL40 Overview
A 0.276Dia 7.00mm size/dimension program is available for this device.Temperature coefficient of resistance consists of the change in electrical resistance of a substance with respect to each degree change in temperature, and it is C0G NP0.There is no lead pitch on capacitors, and it is simply the distance (spacing) between adjacent threads.
C907U100DYNDCAWL40 Features
a size/dimension of 0.276Dia 7.00mm