C907U500JZSDCAWL20
Mfr.Part #
C907U500JZSDCAWL20
Description
CAP CER 50PF 440VAC SL RADIAL
Temperature Coefficient :
SL
Through Hole
Lead/Base Style :
Kinked
Lead Spacing :
0.295 7.50mm
Voltage - Rated :
440VAC
Lead Pitch :
7.493mm
Capacitance :
50pF
Lead Style :
Formed Leads - Kinked
Operating Temperature :
-40°C~125°C
Voltage - Rated AC :
300V
Size / Dimension :
0.276Dia 7.00mm
Tolerance :
±5%
KEMET C907U500JZSDCAWL20
C900AC SFTY X1-440 Y2-300 50pF 440VAC Ceramic Capacitor ±5% SL 0.276Dia 7.00mm -40°C~125°C Through Hole Radial, Disc
C907U500JZSDCAWL20 Overview
A 0.276Dia 7.00mm size/dimension program is available for this device.Temperature coefficient of resistance consists of the change in electrical resistance of a substance with respect to each degree change in temperature, and it is SL.There is no lead pitch on capacitors, and it is simply the distance (spacing) between adjacent threads.
C907U500JZSDCAWL20 Features
a size/dimension of 0.276Dia 7.00mm