C907U500JZSDBA7317
Mfr.Part #
C907U500JZSDBA7317
Description
CAP CER 50PF 440VAC SL RADIAL
Size / Dimension :
0.276Dia 7.00mm
Additional Feature :
RATED AC VOLTAGE (V): 440
Multilayer :
yes
Applications :
Safety
Size Code :
Capacitance :
50pF
Rated (AC) Voltage (URac) :
400V
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Width :
5mm
1 (Unlimited)
Length :
7mm
Terminal Pitch :
7.5mm
Lead Pitch :
7.493mm
Operating Temperature :
-40°C~125°C
Tolerance :
±5%
Packing Method :
Ammo Pack
Lead Spacing :
0.295 7.50mm
Ratings :
X1, Y2
Height :
7mm
Lead/Base Style :
Kinked
Temperature Characteristics Code :
Radial, Disc
Number of Terminations :
2
Voltage - Rated :
440VAC
Series :
C900AC SFTY X1-440 Y2-300
JESD-609 Code :
e3
Lead Style :
Formed Leads - Kinked
Voltage - Rated AC :
300V
Packaging :
Tape and Box (TB)
ECCN Code :
EAR99
Terminal Shape :
Wire
KEMET C907U500JZSDBA7317
C900AC SFTY X1-440 Y2-300 50pF 440VAC Ceramic Capacitor ±5% SL 0.276Dia 7.00mm -40°C~125°C 2 Terminations Through Hole Radial, Disc