C907U500JYSDBA7317
Mfr.Part #
C907U500JYSDBA7317
Description
CAP CER 50PF 400VAC SL RADIAL
Ceramic
Lead/Base Style :
Kinked
Packing Method :
Ammo Pack
Terminal Shape :
Wire
Temperature Coefficient :
SL
Voltage - Rated AC :
250V
JESD-609 Code :
e3
Pbfree Code :
yes
Lead Spacing :
0.295 7.50mm
Additional Feature :
RATED AC VOLTAGE (V): 400
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Series :
C900AC SFTY X1-400 Y2-250
Lead Pitch :
7.493mm
Lead Style :
Formed Leads - Kinked
Package / Case :
Radial, Disc
Temperature Characteristics Code :
SL
Packaging :
Tape and Box (TB)
Applications :
Safety
Published :
Number of Terminations :
2
Multilayer :
yes
Capacitance :
50pF
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Operating Temperature :
-40°C~125°C
Voltage - Rated :
400VAC
Tolerance :
±5%
Size / Dimension :
0.276Dia 7.00mm
ECCN Code :
EAR99
Mounting Type :
Through Hole
Datasheets
C907U500JYSDBA7317
KEMET C907U500JYSDBA7317
C900AC SFTY X1-400 Y2-250 50pF 400VAC Ceramic Capacitor ±5% SL 0.276Dia 7.00mm -40°C~125°C 2 Terminations Through Hole Radial, Disc