C907U471KZYDAAWL45
Mfr.Part #
C907U471KZYDAAWL45
Description
CAP CER 470PF 440VAC Y5P RADIAL
Ceramic Capacitors
Number of Terminations :
2
Mounting Type :
Through Hole
Terminal Shape :
Wire
Voltage - Rated :
440VAC
Termination :
Radial
ECCN Code :
EAR99
Width :
5mm
Capacitance :
470pF
Rated (AC) Voltage (URac) :
400V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
JESD-609 Code :
e3
Size / Dimension :
0.276Dia 7.00mm
Voltage - Rated AC :
300V
Temperature Characteristics Code :
Y5P
Composition :
Ceramic
Multilayer :
yes
Temperature Coefficient :
Y5P B
Lead Spacing :
0.295 7.50mm
Operating Temperature :
-40°C~125°C
Ratings :
X1, Y2
Additional Feature :
RATED AC VOLTAGE (V): 440
Tolerance :
±10%
Series :
C900AC SFTY X1-440 Y2-300
Size Code :
ROHS3 Compliant
Height :
7mm
Lead Style :
Straight
Packaging :
Bulk
Length :
7mm
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Lead Pitch :
7.493mm
Package / Case :
Radial, Disc
Terminal Pitch :
7.5mm
Dielectric :
Y5P
KEMET C907U471KZYDAAWL45
C900AC SFTY X1-440 Y2-300 470pF 440VAC Ceramic Capacitor ±10% Y5P B 0.276Dia 7.00mm -40°C~125°C 2 Terminations Through Hole Radial, Disc