C907U471KYYDAAWL40
Mfr.Part #
C907U471KYYDAAWL40
Description
CAP CER 470PF 400VAC Y5P RADIAL
Lead Spacing :
0.295 7.50mm
Voltage - Rated AC :
250V
Packaging :
Bulk
Tolerance :
±10%
Series :
C900AC SFTY X1-400 Y2-250
Voltage - Rated :
400VAC
Capacitance :
470pF
Lead Pitch :
7.493mm
Size / Dimension :
0.276Dia 7.00mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Lead Style :
Straight
Mount :
Through Hole
Dielectric :
Y5P
Temperature Coefficient :
Y5P B
Operating Temperature :
-40°C~125°C
Datasheets
C907U471KYYDAAWL40
KEMET C907U471KYYDAAWL40
C900AC SFTY X1-400 Y2-250 470pF 400VAC Ceramic Capacitor ±10% Y5P B 0.276Dia 7.00mm -40°C~125°C Through Hole Radial, Disc
C907U471KYYDAAWL40 Overview
This device's program size/dimension is 0.276Dia 7.00mm.A substance's temperature coefficient of resistance is generally defined as how its electrical resistance changes with per degree change in temperature.In a capacitor, the lead pitch is just the distance (spacing) between adjacent threads.
C907U471KYYDAAWL40 Features
a size/dimension of 0.276Dia 7.00mm