C907U360JZSDBAWL40
Mfr.Part #
C907U360JZSDBAWL40
Description
CAP CER 36PF 440VAC SL RADIAL
Ceramic Capacitors
Multilayer :
yes
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Size Code :
Length :
7mm
Voltage - Rated :
440VAC
Ratings :
X1, Y2
Lead/Base Style :
Kinked
Operating Temperature :
-40°C~125°C
Terminal Shape :
Wire
Height :
7mm
Additional Feature :
RATED AC VOLTAGE (V): 440
Capacitance :
36pF
Rated (AC) Voltage (URac) :
400V
Series :
C900AC SFTY X1-440 Y2-300
Package / Case :
Radial, Disc
Temperature Characteristics Code :
SL
JESD-609 Code :
e3
Number of Terminations :
2
Terminal Pitch :
7.5mm
Lead Spacing :
0.295 7.50mm
Packaging :
Bulk
Size / Dimension :
0.276Dia 7.00mm
Voltage - Rated AC :
300V
Through Hole
Terminal Finish :
Tin (Sn)
ECCN Code :
EAR99
Lead Style :
Formed Leads - Kinked
Tolerance :
±5%
Width :
5mm
Lead Pitch :
7.493mm
Composition :
Ceramic
KEMET C907U360JZSDBAWL40
C900AC SFTY X1-440 Y2-300 36pF 440VAC Ceramic Capacitor ±5% SL 0.276Dia 7.00mm -40°C~125°C 2 Terminations Through Hole Radial, Disc