C907U330JZSDBA7317
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
C907U330JZSDBA7317
Manufacturer
KEMET
Package / Case
Radial, Disc
Datasheet
Download
Description
CAP CER 33PF 440VAC SL RADIAL
Manufacturer :
KEMET
Product Category :
Ceramic Capacitors
Lead Spacing :
0.295 7.50mm
Packing Method :
Ammo Pack
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Terminal Pitch :
7.5mm
Lead Style :
Formed Leads - Kinked
Rated (AC) Voltage (URac) :
400V
Mounting Type :
Through Hole
Lead Pitch :
7.493mm
Applications :
Safety
Series :
C900AC SFTY X1-440 Y2-300
Number of Terminations :
2
Operating Temperature :
-40°C~125°C
Length :
7mm
Width :
5mm
JESD-609 Code :
e3
Tolerance :
±5%
Size Code :
Composition :
Ceramic
Package / Case :
Radial, Disc
ECCN Code :
EAR99
Factory Lead Time :
52 Weeks
Mount :
Through Hole
Temperature Coefficient :
SL
Terminal Shape :
Wire
Additional Feature :
RATED AC VOLTAGE (V): 440
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Packaging :
Tape and Box (TB)
Termination :
Radial
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Voltage - Rated :
440VAC
Size / Dimension :
0.276Dia 7.00mm
Height :
7mm
Temperature Characteristics Code :
SL
Ratings :
X1, Y2
Lead/Base Style :
Kinked
Multilayer :
yes
Voltage - Rated AC :
300V
Capacitance :
33pF
KEMET C907U330JZSDBA7317
C900AC SFTY X1-440 Y2-300 33pF 440VAC Ceramic Capacitor ±5% SL 0.276Dia 7.00mm -40°C~125°C 2 Terminations Through Hole Radial, Disc