C907U300JYSDCAWL45
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
C907U300JYSDCAWL45
Manufacturer
KEMET
Package / Case
Radial, Disc
Datasheet
Download
Description
CAP CER 30PF 400VAC SL RADIAL
Manufacturer :
KEMET
Product Category :
Ceramic Capacitors
Termination :
Radial
Composition :
Ceramic
Package / Case :
Radial, Disc
Voltage - Rated AC :
250V
Lead Spacing :
0.295 7.50mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Voltage - Rated :
400VAC
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Size / Dimension :
0.276Dia 7.00mm
Mounting Type :
Through Hole
Tolerance :
±5%
Mount :
Through Hole
Applications :
Safety
Ratings :
X1, Y2
Packaging :
Bulk
Capacitance :
30pF
Operating Temperature :
-40°C~125°C
Lead Pitch :
7.493mm
Series :
C900AC SFTY X1-400 Y2-250
Lead Style :
Formed Leads - Kinked
Lead/Base Style :
Kinked
Temperature Coefficient :
SL
Datasheets
C907U300JYSDCAWL45
KEMET C907U300JYSDCAWL45
C900AC SFTY X1-400 Y2-250 30pF 400VAC Ceramic Capacitor ±5% SL 0.276Dia 7.00mm -40°C~125°C Through Hole Radial, Disc
C907U300JYSDCAWL45 Overview
This device's program size/dimension is 0.276Dia 7.00mm.A substance's temperature coefficient of resistance is generally defined as how its electrical resistance changes with per degree change in temperature.In a capacitor, the lead pitch is just the distance (spacing) between adjacent threads.
C907U300JYSDCAWL45 Features
a size/dimension of 0.276Dia 7.00mm