C907U300JYSDBAWL45
Mfr.Part #
C907U300JYSDBAWL45
Description
CAP CER 30PF 400VAC SL RADIAL
Capacitance :
30pF
Voltage - Rated :
400VAC
Lead Style :
Formed Leads - Kinked
Series :
C900AC SFTY X1-400 Y2-250
Operating Temperature :
-40°C~125°C
Voltage - Rated AC :
250V
Lead Pitch :
7.493mm
Tolerance :
±5%
Size / Dimension :
0.276Dia 7.00mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Temperature Coefficient :
SL
Lead Spacing :
0.295 7.50mm
Mount :
Through Hole
Lead/Base Style :
Kinked
Datasheets
C907U300JYSDBAWL45
KEMET C907U300JYSDBAWL45
C900AC SFTY X1-400 Y2-250 30pF 400VAC Ceramic Capacitor ±5% SL 0.276Dia 7.00mm -40°C~125°C Through Hole Radial, Disc
C907U300JYSDBAWL45 Overview
Programs on this device are of 0.276Dia 7.00mm size/dimension.Temperature coefficient of resistance refers to the change in electrical resistance of a substance per degree change in temperature, with SL being the highest temperature coefficient.There is no pitch on capacitors. The pitch on capacitors is simply the distance (spacing) between adjacent threads.
C907U300JYSDBAWL45 Features
a size/dimension of 0.276Dia 7.00mm