C907U270JZSDBAWL35
Mfr.Part #
C907U270JZSDBAWL35
Description
CAP CER 27PF 440VAC SL RADIAL
Ceramic Capacitors
Length :
7mm
Lead/Base Style :
Kinked
Packaging :
Bulk
Ratings :
X1, Y2
Height :
7mm
Additional Feature :
RATED AC VOLTAGE (V): 440
Lead Pitch :
7.493mm
Lead Style :
Formed Leads - Kinked
Temperature Coefficient :
SL
Width :
5mm
Voltage - Rated :
440VAC
Tolerance :
±5%
Rated (AC) Voltage (URac) :
400V
Terminal Shape :
Wire
JESD-609 Code :
e3
Capacitance :
27pF
Voltage - Rated AC :
300V
Series :
C900AC SFTY X1-440 Y2-300
Operating Temperature :
-40°C~125°C
Size / Dimension :
0.276Dia 7.00mm
Lead Spacing :
0.295 7.50mm
ROHS3 Compliant
Terminal Pitch :
7.5mm
Size Code :
Temperature Characteristics Code :
SL
KEMET C907U270JZSDBAWL35
C900AC SFTY X1-440 Y2-300 27pF 440VAC Ceramic Capacitor ±5% SL 0.276Dia 7.00mm -40°C~125°C 2 Terminations Through Hole Radial, Disc