C907U180JZSDCA7317
Mfr.Part #
C907U180JZSDCA7317
Description
CAP CER 18PF 440VAC SL RADIAL
Lead Pitch :
7.493mm
Size / Dimension :
0.276Dia 7.00mm
Safety
Rated (AC) Voltage (URac) :
400V
JESD-609 Code :
e3
Width :
5mm
Capacitance :
18pF
Voltage - Rated :
440VAC
Packaging :
Tape and Box (TB)
Termination :
Radial
Additional Feature :
RATED AC VOLTAGE (V): 440
Packing Method :
Ammo Pack
Series :
C900AC SFTY X1-440 Y2-300
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Height :
7mm
Lead/Base Style :
Kinked
Terminal Pitch :
7.5mm
Composition :
Ceramic
Length :
7mm
Wire
Size Code :
Temperature Characteristics Code :
SL
Temperature Coefficient :
SL
Tolerance :
±5%
Voltage - Rated AC :
300V
Operating Temperature :
-40°C~125°C
Lead Spacing :
0.295 7.50mm
Lead Style :
Formed Leads - Kinked
KEMET C907U180JZSDCA7317
C900AC SFTY X1-440 Y2-300 18pF 440VAC Ceramic Capacitor ±5% SL 0.276Dia 7.00mm -40°C~125°C 2 Terminations Through Hole Radial, Disc