C907U152MZVDBAWL35
Mfr.Part #
C907U152MZVDBAWL35
Description
CAP CER 1500PF 440VAC Y5V RADIAL
Ceramic Capacitors
Height :
7mm
Safety
Width :
5mm
Lead Spacing :
0.295 7.50mm
Dielectric :
Y5V
Through Hole
JESD-609 Code :
e3
Tolerance :
±20%
Length :
7mm
Voltage - Rated AC :
300V
Temperature Coefficient :
Y5V F
Lead Pitch :
7.493mm
Operating Temperature :
-40°C~125°C
Size / Dimension :
0.276Dia 7.00mm
Size Code :
Ratings :
X1, Y2
Factory Lead Time :
52 Weeks
Capacitance :
1500pF
Mounting Type :
Through Hole
Terminal Pitch :
7.5mm
Temperature Characteristics Code :
Y5V
Rated (AC) Voltage (URac) :
400V
Packaging :
Bulk
Lead/Base Style :
Kinked
Series :
C900AC SFTY X1-440 Y2-300
Voltage - Rated :
440VAC
Additional Feature :
RATED AC VOLTAGE (V): 440
Lead Style :
Formed Leads - Kinked
KEMET C907U152MZVDBAWL35
C900AC SFTY X1-440 Y2-300 1500pF 440VAC Ceramic Capacitor ±20% Y5V F 0.276Dia 7.00mm -40°C~125°C 2 Terminations Through Hole Radial, Disc