C907U152MZVDAAWL45
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
C907U152MZVDAAWL45
Manufacturer
KEMET
Package / Case
Radial, Disc
Datasheet
Download
Description
CAP CER 1500PF 440VAC Y5V RADIAL
Manufacturer :
KEMET
Product Category :
Ceramic Capacitors
Applications :
Safety
Width :
5mm
Terminal Shape :
Wire
Termination :
Radial
Packaging :
Bulk
Composition :
Ceramic
Lead Style :
Straight
Mounting Type :
Through Hole
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
ECCN Code :
EAR99
Size Code :
Series :
C900AC SFTY X1-440 Y2-300
Rated (AC) Voltage (URac) :
400V
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Mount :
Through Hole
Ratings :
X1, Y2
Operating Temperature :
-40°C~125°C
Length :
7mm
Package / Case :
Radial, Disc
Multilayer :
yes
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Temperature Characteristics Code :
Y5V
Lead Spacing :
0.295 7.50mm
Voltage - Rated :
440VAC
Number of Terminations :
2
Tolerance :
±20%
JESD-609 Code :
e3
Dielectric :
Y5V
Terminal Pitch :
7.5mm
Size / Dimension :
0.276Dia 7.00mm
Capacitance :
1500pF
Temperature Coefficient :
Y5V F
Lead Pitch :
7.493mm
Height :
7mm
Additional Feature :
RATED AC VOLTAGE (V): 440
Voltage - Rated AC :
300V
KEMET C907U152MZVDAAWL45
C900AC SFTY X1-440 Y2-300 1500pF 440VAC Ceramic Capacitor ±20% Y5V F 0.276Dia 7.00mm -40°C~125°C 2 Terminations Through Hole Radial, Disc