C907U150JZNDCAWL40
Mfr.Part #
C907U150JZNDCAWL40
Description
CAP CER 15PF 440VAC C0G/NP0 RAD
Lead Style :
Formed Leads - Kinked
JESD-609 Code :
e3
Capacitance :
15pF
Lead/Base Style :
Kinked
Terminal Finish :
Tin (Sn)
ECCN Code :
EAR99
Size / Dimension :
0.276Dia 7.00mm
Lead Spacing :
0.295 7.50mm
Lead Pitch :
7.493mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Temperature Coefficient :
C0G NP0
Package / Case :
Radial, Disc
Dielectric :
NP0
Voltage - Rated AC :
300V
Operating Temperature :
-40°C~125°C
Published :
Tolerance :
±5%
Termination :
Radial
Number of Terminations :
2
Voltage - Rated :
440VAC
Series :
C900AC SFTY X1-440 Y2-300
X1, Y2
KEMET C907U150JZNDCAWL40
C900AC SFTY X1-440 Y2-300 15pF 440VAC Ceramic Capacitor ±5% C0G NP0 0.276Dia 7.00mm -40°C~125°C 2 Terminations Through Hole Radial, Disc
C907U150JZNDCAWL40 Overview
Using this device, the program has a size/dimension of 0.276Dia 7.00mm.This coefficient equals C0G NP0 indicates that a substance's electrical resistance changes with temperature per degree change.Ceramic capacitor is the distance between adjacent threads that determines the lead pCeramic capacitorch of a capacCeramic capacitoror.
C907U150JZNDCAWL40 Features
a size/dimension of 0.276Dia 7.00mm