C907U120JZSDBAWL40
Mfr.Part #
C907U120JZSDBAWL40
Description
CAP CER 12PF 440VAC SL RADIAL
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Lead/Base Style :
Kinked
Lead Pitch :
7.493mm
Termination :
Radial
Length :
7mm
Size / Dimension :
0.276Dia 7.00mm
Width :
5mm
Temperature Characteristics Code :
SL
Rated (AC) Voltage (URac) :
400V
Radial, Disc
Height :
7mm
Voltage - Rated :
440VAC
Series :
C900AC SFTY X1-440 Y2-300
Mounting Type :
Through Hole
Additional Feature :
RATED AC VOLTAGE (V): 440
Lead Spacing :
0.295 7.50mm
JESD-609 Code :
e3
ECCN Code :
EAR99
Multilayer :
yes
Operating Temperature :
-40°C~125°C
Mount :
Through Hole
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Number of Terminations :
2
Lead Style :
Formed Leads - Kinked
Capacitance :
12pF
Terminal Shape :
Wire
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Terminal Pitch :
7.5mm
Ratings :
X1, Y2
Size Code :
Tolerance :
±5%
Voltage - Rated AC :
300V
Temperature Coefficient :
SL
Composition :
Ceramic
KEMET C907U120JZSDBAWL40
C900AC SFTY X1-440 Y2-300 12pF 440VAC Ceramic Capacitor ±5% SL 0.276Dia 7.00mm -40°C~125°C 2 Terminations Through Hole Radial, Disc