C907U120JZSDAAWL45
Mfr.Part #
C907U120JZSDAAWL45
Description
CAP CER 12PF 440VAC SL RADIAL
Ceramic Capacitors
Multilayer :
yes
JESD-609 Code :
e3
Temperature Coefficient :
SL
Mounting Type :
Through Hole
Temperature Characteristics Code :
SL
Number of Terminations :
2
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Terminal Shape :
Wire
ECCN Code :
EAR99
Voltage - Rated :
440VAC
Width :
5mm
Factory Lead Time :
111 Weeks
Length :
7mm
Published :
Size / Dimension :
0.276Dia 7.00mm
Lead Style :
Straight
X1, Y2
Terminal Pitch :
7.5mm
Tolerance :
±5%
Voltage - Rated AC :
300V
Operating Temperature :
-40°C~125°C
Capacitance :
12pF
Rated (AC) Voltage (URac) :
400V
Size Code :
Lead Spacing :
0.295 7.50mm
Composition :
Ceramic
Height :
7mm
Lead Pitch :
7.493mm
Additional Feature :
RATED AC VOLTAGE (V): 440
Series :
C900AC SFTY X1-440 Y2-300
Terminal Finish :
Tin (Sn)
ROHS3 Compliant
KEMET C907U120JZSDAAWL45
C900AC SFTY X1-440 Y2-300 12pF 440VAC Ceramic Capacitor ±5% SL 0.276Dia 7.00mm -40°C~125°C 2 Terminations Through Hole Radial, Disc