C907U102MZWDAAWL40
Mfr.Part #
C907U102MZWDAAWL40
Description
CAP CER 1000PF 440VAC Y5U RADIAL
Size / Dimension :
0.276Dia 7.00mm
Package / Case :
Radial, Disc
Published :
Voltage - Rated :
440VAC
Dielectric :
Y5U
Voltage - Rated AC :
300V
Series :
C900AC SFTY X1-440 Y2-300
Lead Spacing :
0.295 7.50mm
Tolerance :
±20%
Capacitance :
1000pF
Operating Temperature :
-40°C~125°C
Lead Style :
Straight
Temperature Coefficient :
Y5U E
Lead Pitch :
7.493mm
KEMET C907U102MZWDAAWL40
C900AC SFTY X1-440 Y2-300 1000pF 440VAC Ceramic Capacitor ±20% Y5U E 0.276Dia 7.00mm -40°C~125°C Through Hole Radial, Disc
C907U102MZWDAAWL40 Overview
Using this device, the program has a size/dimension of 0.276Dia 7.00mm.This coefficient equals Y5U E indicates that a substance's electrical resistance changes with temperature per degree change.Ceramic capacitor is the distance between adjacent threads that determines the lead pCeramic capacitorch of a capacCeramic capacitoror.
C907U102MZWDAAWL40 Features
a size/dimension of 0.276Dia 7.00mm