C907U102MZVDBAWL20
Mfr.Part #
C907U102MZVDBAWL20
Description
CAP CER 1000PF 440VAC Y5V RADIAL
Size / Dimension :
0.276Dia 7.00mm
Series :
C900AC SFTY X1-440 Y2-300
X1, Y2
Dielectric :
Y5V
Tolerance :
±20%
Packaging :
Bulk
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Lead Style :
Formed Leads - Kinked
Lead Spacing :
0.295 7.50mm
Operating Temperature :
-40°C~125°C
Temperature Coefficient :
Y5V F
Capacitance :
1000pF
Published :
Voltage - Rated AC :
300V
Voltage - Rated :
440VAC
Lead/Base Style :
Kinked
Lead Pitch :
7.493mm
KEMET C907U102MZVDBAWL20
C900AC SFTY X1-440 Y2-300 1000pF 440VAC Ceramic Capacitor ±20% Y5V F 0.276Dia 7.00mm -40°C~125°C Through Hole Radial, Disc
C907U102MZVDBAWL20 Overview
The size/dimension of the program on this device is 0.276Dia 7.00mm.In general, the temperature coefficient of resistance is defined as the change in electrical resistance of a substance per degree of temperature change.7.493mm is the pitch of the lead of a capacitor, which is simply the distance (spacing) between adjacent threads.
C907U102MZVDBAWL20 Features
a size/dimension of 0.276Dia 7.00mm