C907U102MZVDAA7317
Mfr.Part #
C907U102MZVDAA7317
Description
CAP CER 1000PF 440VAC Y5V RADIAL
Ceramic Capacitors
ECCN Code :
EAR99
Applications :
Safety
Temperature Characteristics Code :
Y5V
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
JESD-609 Code :
e3
Series :
C900AC SFTY X1-440 Y2-300
Tolerance :
±20%
Lead Pitch :
7.493mm
Size Code :
Voltage - Rated AC :
300V
Number of Terminations :
2
Packing Method :
Ammo Pack
Packaging :
Tape and Box (TB)
Temperature Coefficient :
Y5V F
Additional Feature :
RATED AC VOLTAGE (V): 440
Height :
7mm
Voltage - Rated :
440VAC
Terminal Shape :
Wire
Lead Spacing :
0.295 7.50mm
Operating Temperature :
-40°C~125°C
Ratings :
X1, Y2
Multilayer :
yes
Terminal Pitch :
7.5mm
Capacitance :
1000pF
Dielectric :
Y5V
Lead Style :
Straight
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Rated (AC) Voltage (URac) :
400V
Mount :
Through Hole
Width :
5mm
Length :
7mm
Size / Dimension :
0.276Dia 7.00mm
KEMET C907U102MZVDAA7317
C900AC SFTY X1-440 Y2-300 1000pF 440VAC Ceramic Capacitor ±20% Y5V F 0.276Dia 7.00mm -40°C~125°C 2 Terminations Through Hole Radial, Disc