C907U102MYVDCAWL45
Mfr.Part #
C907U102MYVDCAWL45
Description
CAP CER 1000PF 400VAC Y5V RADIAL
Lead Spacing :
0.295 7.50mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Lead/Base Style :
Kinked
Capacitance :
1000pF
Lead Pitch :
7.493mm
Operating Temperature :
-40°C~125°C
Voltage - Rated AC :
250V
Tolerance :
±20%
Dielectric :
Y5V
Voltage - Rated :
400VAC
Size / Dimension :
0.276Dia 7.00mm
Temperature Coefficient :
Y5V F
Series :
C900AC SFTY X1-400 Y2-250
Lead Style :
Formed Leads - Kinked
Mounting Type :
Through Hole
Datasheets
C907U102MYVDCAWL45
KEMET C907U102MYVDCAWL45
C900AC SFTY X1-400 Y2-250 1000pF 400VAC Ceramic Capacitor ±20% Y5V F 0.276Dia 7.00mm -40°C~125°C Through Hole Radial, Disc
C907U102MYVDCAWL45 Overview
A program's size/dimension is 0.276Dia 7.00mm for this device.Its coefficient is Y5V F and determines the change in resistance per degree of temperature for a substance.Lead pitch of a capacitor is simply the distance (spacing) between adjacent threads, and its pitch is 7.493mm.
C907U102MYVDCAWL45 Features
a size/dimension of 0.276Dia 7.00mm