C907U101KZYDAAWL20
Mfr.Part #
C907U101KZYDAAWL20
Description
CAP CER 100PF 440VAC Y5P RADIAL
Ceramic Capacitors
Terminal Shape :
Wire
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Tolerance :
±10%
Lead Spacing :
0.295 7.50mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Multilayer :
yes
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Pbfree Code :
yes
Temperature Coefficient :
Y5P B
Temperature Characteristics Code :
Y5P
Size / Dimension :
0.276Dia 7.00mm
Dielectric :
Y5P
Lead Pitch :
7.493mm
Voltage - Rated :
440VAC
HTS Code :
Ratings :
X1, Y2
JESD-609 Code :
e3
Packaging :
Bulk
ECCN Code :
EAR99
Series :
C900AC SFTY X1-440 Y2-300
Operating Temperature :
-40°C~125°C
Voltage - Rated AC :
300V
Lead Style :
Straight
Number of Terminations :
2
Capacitance :
100pF
KEMET C907U101KZYDAAWL20
C900AC SFTY X1-440 Y2-300 100pF 440VAC Ceramic Capacitor ±10% Y5P B 0.276Dia 7.00mm -40°C~125°C 2 Terminations Through Hole Radial, Disc