C907U101KYYDBAWL20
Mfr.Part #
C907U101KYYDBAWL20
Description
CAP CER 100PF 400VAC Y5P RADIAL
X1, Y2
Dielectric :
Y5P
Temperature Coefficient :
Y5P B
Tolerance :
±10%
Lead Style :
Formed Leads - Kinked
Voltage - Rated AC :
250V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Operating Temperature :
-40°C~125°C
Lead Pitch :
7.493mm
Capacitance :
100pF
Size / Dimension :
0.276Dia 7.00mm
Lead Spacing :
0.295 7.50mm
Series :
C900AC SFTY X1-400 Y2-250
Lead/Base Style :
Kinked
Voltage - Rated :
400VAC
Datasheets
C907U101KYYDBAWL20
KEMET C907U101KYYDBAWL20
C900AC SFTY X1-400 Y2-250 100pF 400VAC Ceramic Capacitor ±10% Y5P B 0.276Dia 7.00mm -40°C~125°C Through Hole Radial, Disc
C907U101KYYDBAWL20 Overview
Consequently, the program has size/dimension 0.276Dia 7.00mm.This coefficient is determined by the change in electrical resistance of a substance as a function of temperature; in general, its coefficient is Y5P B.A capacitor's lead pitch is simply the spacing between adjacent threads, which is the value of 7.493mm.
C907U101KYYDBAWL20 Features
a size/dimension of 0.276Dia 7.00mm